Drukuj

 

SIŁOWNIKI PNEUMATYCZNE

SIŁOWNIK PNEUMATYCZNY



Siłowniki Liniowe Siłowniki Beztłoczyskowe

Siłowniki Wahadłowe Chwytaki

Siłowniki Elektryczne Osprzęt do siłowników



Współczesny przemysł nie byłby tak wydajny bez elementów wykonawczych. Jednym z najważniejszych elementów są siłowniki, których podstawowym zadaniem jest wykonywanie określonych ruchów niezbędnych w procesie produkcyjnym.

Siłowniki można podzielić kilka rodzajów, wśród nich najważniejsze:

  • Siłowniki pneumatyczne
  • Siłowniki elektryczne

Pierwsze z nich wymagają do pracy medium, jakim jest sprężone powietrze oraz całej gamy elementów sterujących i pomocniczych takich jak: zawory i elektrozawory pneumatyczne, reduktory, filtroreduktory, filtry, smarownice, złącza i przewody pneumatyczne, różnego rodzaju czujniki magnetyczne itp.

Ze względu na określone cechy predysponujące je do wykonywania różnych zadań, można wyróżnić kilka grup siłowników pneumatycznych:

- siłowniki liniowe.

- siłowniki beztłoczyskowe.

- siłowniki wahadłowe zwane też obrotowymi.

- chwytaki pneumatyczne.

Najbardziej rozpowszechnione są siłowniki liniowe. Można je znaleźć wszędzie tam, gdzie w procesie produkcyjnym wymagana jest duża szybkość wykonywanych ruchów oraz wysoka powtarzalność. Czasami ważniejsza okazuje się ich siła, np. kiedy trzeba ścisnąć ze sobą dwa klejone elementy.

Siłowniki beztłoczyskowe mają bardziej skomplikowaną budowę i wykorzystywane są do bardziej precyzyjnych zadań. Charakteryzują się tym, że podczas wykonywania zadań nie zwiększają swojej długości. Ruch odbywa się dzięki tłokowi wewnątrz silnika, do którego przymocowany jest ruchomy suport.

Siłowniki wahadłowe (obrotowe) są bardzo ważnym elementem sterowania procesami produkcyjnymi we wszystkich gałęziach przemysłu. Ich zadaniem jest wykonywanie ruchu obrotowego, który jest przenoszony najczęściej na zawór kulowy lub przepustnicę międzykołnierzową.

Z kolei chwytaki pneumatyczne używane są do chwytania, przenoszenia i/lub obracania różnych elementów podlegających obróbce w procesie produkcyjnym.

Drugi rodzaj siłowników, czyli siłowniki elektryczne różni się przede wszystkim sposobem uzyskiwania pracy liniowej, która zapewniana jest przez silnik elektryczny sprzężony ze śrubą. Ponadto siłowniki elektryczne charakteryzują się znacznie większą precyzją wykonywanych ruchów. Można je podzielić (analogicznie do siłowników pneumatycznych) na siłowniki elektryczne liniowe i obrotowe. W niektórych aplikacjach przemysłowych siłowniki pneumatyczne i elektryczne mogą być stosowane zamiennie.

Siłowniki pneumatyczne Camozzi mają ugruntowaną pozycję wśród siłowników pneumatycznych na polskim rynku. Każdy siłownik pneumatyczny Camozzi jest produkowany z oryginalnych włoskich podzespołów. Czas realizacji zamówienie na najpopularniejsze typy siłowników Camozzi ISO to od 1 do 3 dni. Pozostałe mniej rozpowszechnione wersje dostępne są w ciągu od tygodnia do czterech tygodni. To sprawia, że siłowniki Camozzi są chętnie stosowane we wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach.